Na Slovensku čelilo chudobe v minulom roku vyše 940-tisíc osôb, teda približne každý šiesty obyvateľ. Počet Slovákov ohrozených chudobou medziročne stúpol, ukazovatele chudoby sa opakovane zhoršujú už od roku 2020. Budúci rok nás čakajú vyššie dane a konsolidačné opatrenia, ktoré vyberú ľuďom ešte viac peňazí z vrecka. Dá sa chudobe na Slovensku aktívne čeliť? My vravíme, že áno.
Každý rok pribudnú desiatky tisíc ľudí v núdzi
Chudoba alebo sociálne vylúčenie ohrozovali v roku 2023 na Slovensku 17,6 % obyvateľov, čo predstavuje takmer 943-tisíc ľudí. Vyplýva to z výsledkov zisťovania o príjmoch a životných podmienkach domácností (EU SILC), ktoré každoročne realizuje Štatistický úrad SR.
Počet Slovákov, ktorí sú ohrození chudobou, stúpol medziročne o 55-tisíc osôb. Pre lepšiu predstavu, je to toľko ľudí, koľko obyvateľov má mesto Trenčín. Každý rok nám teda na Slovensku pribudne stredne veľké mesto ľudí, ktorí sú v hmotnej a finančnej núdzi.
Situácia sa zhoršuje od roku 2020 v dôsledku pandémie COVID-19, nárastu cien, energetickej kríze a inflácie. Posledné tri roky ukazovatele chudoby v SR medziročne rastú.
Kedy hovoríme o chudobe a sociálnom vylúčení
Mieru rizika chudoby a sociálneho vylúčenia definujú tri ukazovatele (tzv. dimenzie chudoby). Tie definujú skupiny ľudí, ktorí trpia príjmovou chudobou, závažnou materiálnou a sociálnou depriváciou, alebo žijú v domácnosti s veľmi nízkou intenzitou práce.
Na Slovensku je najviac ľudí ohrozených práve príjmovou chudobou. Sú to ľudia, ktorí žijú v domácnostiach s nižšími príjmami ako je každoročne prepočítaná národná hranica chudoby. V roku 2023 bola táto hranica stanovená pre jednočlennú domácnosť na hodnotu 461 eur na mesiac.
Najhoršiu životnú situáciu prežívajú osoby, ktorých sa dotýkajú všetky tri prejavy/dimenzie chudoby. Podľa údajov ŠÚ SR je to 2,2 % obyvateľov Slovenska, čo je približne 117-tisíc osôb.
V ktorých regiónoch je situácia najhoršia?
Počet obyvateľov ohrozených chudobou sa líši podľa jednotlivých regiónov Slovenska, predovšetkým podľa zamestnanosti a ekonomickej sily konkrétneho kraja. Najvyššia miera rizika chudoby a sociálneho vylúčenia osôb je dlhodobo v Prešovskom kraji. Chudobe v tomto regióne minulý rok čelil približne každý štvrtý obyvateľ kraja (27,6 %), čo bolo vyše 220-tisíc osôb. Vysoké podiely osôb ohrozených chudobou s hodnotami nad úrovňou 20 % boli tiež v Banskobystrickom a Košickom kraji. Naopak, najnižší podiel obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením majú dlhodobo obyvatelia Bratislavského kraja, aktuálne v roku 2023 to bolo 9,5 % obyvateľov. Nasledovali Trnavský kraj (11,3 %) a Trenčiansky kraj (13,8 %).
Situácia sa medziročne zhoršila v 6 z 8 regiónov Slovenska. Najvýraznejšie relatívne medziročné zhoršenie situácie bolo zaznamenané v Nitrianskom a Prešovskom kraji.
Podľa prieskumu OECD viac ako 63 % Slovákov označilo rastúce ceny za jeden z najvážnejších problémov, ktorým čelia. S tým súvisí aj druhý najčastejšie uvádzaný problém, obava z chudoby. Strach a obavy ľudí o vlastnú finančnú situáciu sú na Slovensku pretrvávajúcim problémom.
Najviac ohrozené sú neúplné rodiny. Tie tvorí iba jeden rodič, ktorý sa stará o jedno či viac neplnoletých detí. V týchto domácnostiach dosahuje miera rizika chudoby alebo sociálneho vylúčenia až 46,4 %.
S chudobou ide ruka v ruke aj zlé zdravie
Jedným z najsilnejších rizikových faktorov srdcových a cievnych ochorení je chudoba. Chudobní ľudia nemajú prostriedky na lieky a adekvátnu zdravotnú starostlivosť. A už vôbec nie na prevenciu alebo kúpu zdravých potravín. Starostlivosť o zdravie súvisí najmä so sociálno-ekonomickou situáciou. Slováci sú často vystavení veľkému existenčnému stresu, ktorý pramení práve v nedostatku peňazí.
Ako čeliť chudobe? Vďaka privátnemu sociálnemu zabezpečeniu
Každý rok pribúdajú na Slovensku desiatky tisíc chudobných obyvateľov. Prognóza na budúci rok je ešte horšia. Ohlásené konsolidačné opatrenia prinesú vyššie dane, porastú ceny energií, zdravotníctvo je dlhodobo v kríze. Štát a jeho sociálna sieť sa nedokáže náležite postarať o sociálne najslabších obyvateľov.
V spoločnosti Finanzpartner preto tvrdíme, že štátne sociálne zabezpečenie nestačí. Inými slovami, spoliehať sa na štátnu pomoc je krátkozraké a človeka výrazne vystavuje riziku chudoby.
Ak chcete predchádzať tomuto riziku, potrebujete privátne sociálne zabezpečenie. Slováci majú nízku finančnú gramotnosť a často sa stáva, že svoje peniaze nedokážu efektívne spravovať. Zbytočne tak seba a svoju rodinu oberajú každý mesiac o desiatky či stovky eur.
Aké sú výhody privátneho sociálneho zabezpečenia?
- Vaše peniaze budú vždy pracovať vo váš prospech (nie v prospech finančnej inštitúcie)
- Pripravíme vás čeliť krátkodobému výpadku príjmu
- Získate ochranu zdravia pre prípad, že vám úraz či choroba znemožnia chodiť do práce
- Pomôžeme vám nastaviť dôchodkové sporenie tak, aby sa vaše úspory každý rok zhodnocovali
- Spoločne sa postaráme o ochranu vášho majetku pre prípad živelnej pohromy či iného rizika
- Nevýhodné hypotéky či pôžičky dokážete vymeniť za také, pri ktorých budete menej platiť
- Peniaze uložené v banke strácajú na hodnote. Ak ich správne použijete, môžete sa každý rok tešiť z výnosu, ktorý vám zarobia.
Riziku chudoby sa dá aj dnes úspešne čeliť. Naši špecialisti na osobné financie zo spoločnosti Finanzpartner vám ochotne pomôžu. Stačí nás kontaktovať a dohodnúť si termín na bezplatné poradenstvo. Aj v boji s nedostatkom peňazí môžete počítať s našou pomocou.
Igor Čečko
generálny riaditeľ, Finanzpartner
Zdroj použitých informácií: TREND, ŠÚ SR