Bez zbytočných okolkov poviem, že je to finančné sprostredkovanie a finančné služby. Prečo? Tento sektor ponúka dlhodobo najvyššiu priemernú mzdu zo všetkých hospodárskych odvetví na Slovensku. Finančné služby využíva každý, denne sa uzavrie viac ako 8-tisíc nových zmlúv. Finančné sprostredkovanie je odvetvie, ktoré má budúcnosť a nie je ohrozené nástupom umelej inteligencie. Chcete vedieť viac?

Pracujte tam, kde sa najviac zarába

Ak ľudia na Slovensku menia prácu, je to jednoznačne kvôli peniazom. Lepšie platové ohodnotenie uvádza ako hlavný dôvod rozhodnutia viac ako 70 % percent opýtaných, bez ohľadu na ich vek.
Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) v prvom kvartáli 2024 zarábali najlepšie práve zamestnanci vo finančných a poisťovacích službách. Priemerný plat sa tu vyšplhal až do výšky 2 942 eur. Na druhom mieste sa umiestnili pracovníci z energetického sektora s priemerným platom 2 834 eur a na treťom informatici s platom 2 505 eur.
Priemerný plat v oblasti finančných služieb na úrovni 2 942 eur si samozrejme treba zaslúžiť. Je chybou myslieť si, že každý nováčik dostane túto sumu rovno pri nástupe do zamestnania. Výška tohto priemerného platu však dobre reflektuje potenciál, ktorý prináša práca s províznym systémom. Ten nepozná hornú hranicu a celková výška zárobku je napokon vždy v rukách samotného sprostredkovateľa.

Nekonečný rad potencionálnych klientov

Ak pracujete a máte účet v banke, využívate finančné produkty. Na finančnom trhu je spotrebiteľom každý z nás, teda ak nepatríte k tým, ktorí si zvolili život mimo modernej civilizácie. Každý jeden z nás za svoj život využije približne 20-25 finančných produktov. Niektoré z nich využívame dennodenne, niektoré sporadicky a niektoré jednorazovo alebo výnimočne.

Dnes sa štát cez svoj sociálny systém nedokáže o všetkých postarať v dostatočnej kvalite života a tak, ako to očakávajú ľudia. Na finančnom trhu sú ale riešenia, ktoré reálne zlepšujú ľuďom kvalitu života. Väčšina ľudí sa rozhodne neostať odkázaní len na štátny sociálny systém, ale využíva aj možnosti súkromného finančného sektora. Každý, kto nemá peniaze na vlastné bývanie, siahne po hypotéke. Ľudia s nízkym príjmom hľadajú pôžičky, každý pracujúci občan je zároveň aj sporiteľ v dôchodkových pilieroch.

Každý rok sa do pracovného života zapájajú tisíce nových mladých ľudí – absolventov stredných a vysokých škôl. Stredná generácia dospieva, má záujem o ochranu zdravia a finančné zabezpečenie na starobu. Ľudia v zrelom veku chcú zhodnotiť svoje úspory a zachovať ich hodnotu pre svojich potomkov. Prílev záujemcov a finančné služby je stály a s ľahkým nadsadením môžeme povedať, že nekonečný.

Aká by mal byť úloha dobrého finančného sprostredkovateľa?

Z môjho pohľadu je úlohou finančného sprostredkovateľa pomôcť klientovi zorientovať sa v ponuke finančných inštitúcii, porovnať tieto produkty, pochopiť ich pravidlá, spoznať výhody či nevýhody každej služby a spoločne vybrať produkt, ktorý najlepšie vyhovuje individuálnym požiadavkám každého jedného človeka.

Výsledkom práce dobrého finančného sprostredkovateľa je:  

  1. Pomoc klientovi s budovaním privátneho sociálneho zabezpečenia tak, aby neostal odkázaný len na štát.
  2. Úspora na poplatkoch, porovnávanie a výber finančného produktu, ktorý najlepšie zodpovedá individuálnym potrebám klienta.
  3. Príprava finančného plánu, ktorý smeruje k celoživotnému finančnému zabezpečeniu. K tomu sa viaže aj stanovenie a dodržiavanie ideálnych finančných mier v pomere 10:20:30:40.

Finančné sprostredkovanie sa úspešne zbavilo svojej negatívnej povesti z deväťdesiatych rokov minulého storočia. Kvalitu a profesionalitu dnes garantuje dohľad štátnych orgánov a veľmi prísne legislatívne podmienky. Trh finančného sprostredkovania je silne konkurenčný, na trhu pôsobí viac ako 3-tisíc spoločností. Zdravá konkurencia dovolí prežiť len profesionálom a tým, ktorí zákazníkom ponúkajú kvalitný a spoľahlivý servis s pridanou hodnotou. O spokojnosti klientov s dnešnou prácou finančných sprostredkovateľov svedčia aj štatistiky. NBS zverejnilo štruktúru podaní spotrebiteľov podľa sektorov finančného trhu v roku 2023. Inými slovami – rebríček sektorov, na ktoré ľudia poslali najviac sťažností. Najviac podaní dostalo bankovníctvo (45 %) a poisťovníctvo (36 %). Finanční sprostredkovatelia obstáli naopak veľmi dobre. V uplynulom roku tvorili podania na ich prácu len 2 % z celkového objemu.

Sektor, v ktorom sa netreba báť o budúcnosť

Čerství absolventi strednej či vysokej školy bez praxe majú dnes lepšie šance zamestnať sa, ako v minulosti. Väčšina spoločností poskytuje komplexný vzdelávací systém alebo rôzne adaptačné programy. Takisto, ak človek zvažuje kariérnu zmenu a hľadá odvetvie s perspektívou, nemá dôvod na zbytočné obavy. Podľa prieskumu pracovného portálu Kariera.sk len 2 ľudia z 10 pracujú v tej profesii, ktorú aj vyštudovali. Až 37 % ľudí vykonáva úplne odlišný typ práce, v porovnaní s predmetom ich štúdia.

Zmeny sa teda rozhodne netreba báť. Pri výbere budúcej kariéry je na mieste sústrediť sa na odvetvie, kde sa dobre zarába a ktoré má budúcnosť aj v našom rýchlo meniacom sa svete.

Digitalizácia a robotizácia priemyslu mení dopyt na trhu práce. S príchodom a zavádzaním umelej inteligencie do praxe sa táto zmena ešte urýchli. Na Slovensku, podobne ako v iných krajinách OECD, sa začína meniť pomer voľných či nedostatkových pracovných pozícií. Z priemyslu sa presúvajú smerom k službám. Podľa analýzy spoločnosti Trexima je obchod najdynamickejšie rastúcou kategóriou na našom trhu. Práve v oblasti obchodu a financií bude v porovnaní s prílevom absolventov do roku 2025 chýbať až 24-tisíc ľudí.

Navyše, osobné poradenstvo a konzultácie, ktoré sú základom každého správneho finančného plánovania, nedokáže umelá inteligencia plnohodnotne nahradiť. Každý človek je totiž unikátny a má vlastné individuálne potreby.

#zaciname

Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorí nie sú spokojní so svojím súčasným zamestnaním, je čas na zmenu kariéry. Zmena práce alebo rekvalifikácia je závažným krokom v živote každého z nás. V spoločnosti Finanzpartner sme preto spustili nový náborový program #ZACINAME. Jeho hlavným cieľom je poskytnúť potencionálnym uchádzačom o spoluprácu čo najviac informácií hneď v úvode a tak znížiť ich obavy zo zmeny kariéry. Nová multimediálna stránka www.zaciname.eu obsahuje viacero tematických kapitol, ktoré krok za krokom približujú prácu finančného sprostredkovateľa.

Navštívte našu stránku, dohodnite si úvodné stretnutie s naším zástupcom a iba vy sám/sama sa následne rozhodnete, či vás naša ponuka na spoluprácu zaujala alebo nie.

Igor Čečko
generálny riaditeľ, Finanzpartner

Zdroj použitých informácií: ŠÚ SR, Trend, NBS, Trexima, Kariera.sk