Dostupnosť vlastného bývania je na Slovensku jedna z najhorších v rámci Európskej únie. Na kúpu vlastného bytu či domu nemá väčšina ľudí peniaze a preto siaha po úveroch z banky. Hypotéku potom Slováci splácajú takmer celý život, neraz ešte aj počas dôchodku. A potom príde zemetrasenie, ničivý požiar alebo výbuch plynu. Rodina ostane bez bývania a s nesplatenou hypotékou. Ak patríte aj vy k ľuďom, ktorí investovali do svojho bývania väčšinu peňazí, nešetrite na jeho ochrane. Nevyplatí sa to.

Primárnou úlohou poistenia domácnosti a nehnuteľnosti je poskytnúť finančnú kompenzáciu v prípade majetkovej ujmy. Skutočný význam poistenia spoznáte predovšetkým v prípadoch, kedy sa váš dom či byt stane neobývateľným. Poistenie je vaše záchranné koleso, aby ste vy alebo vaša rodina neskončili na ulici a bez strechy nad hlavou. Ak aj vy patríte k tým, ktorí do bývania investovali takmer všetky rodinné zdroje, alebo si peniaze na bývanie požičali z banky, poistenie bývania by malo byť povinnou výbavou vášho života.

Prečo banka vyžaduje poistenie nehnuteľnosti ku každej hypotéke?

Keď žiadate o hypotéku, banka od vás vyžaduje zábezpeku, ktorú môže použiť v prípade, že nebudete môcť úver splácať. Založiť sa dá aj pozemok či rozostavaný dom, no najčastejšie je to už postavená nehnuteľnosť, napríklad byt alebo rodinný dom. Ak by sa ale s touto nehnuteľnosťou niečo stalo – napríklad by zhorela, banka by už nemala záruku, že peniaze, ktoré vám požičala, dostane späť. Aj preto je poistenie nehnuteľnosti pri každej hypotéke povinné.

Na Slovensku výrazne stúpa počet rizík

Denne sa na Slovensku vykradne takmer desať nehnuteľnosti. Za rok polícia eviduje viac ako 3 500 nahlásených vlámaní. Vďaka nepriaznivej ekonomickej situácii na Slovensku rovnako rastie aj kriminalita. Minulý rok polícia zaznamenala viac ako 18-tisíc majetkových trestných činov.

Aby toho nebolo málo, Slovensko čelí čoraz častejším extrémnym výkyvom počasia. Záplavy a povodne sa stávajú bežným javom vo všetkých regiónoch krajiny. Podľa údajov zo slovenských poisťovní dosiahli za posledný rok škody spôsobené povodňami viac ako 7 miliónov eur. Z roka na rok sa zvýšil počet nahlásených škôd o viac ako 94 percent.

V najväčšej slovenskej poisťovni počet škôd spôsobených živlami stúpol medziročne o 135 percent. Až polovicu týchto škôd spôsobila povodeň a záplava. Druhým najničivejším živlom je krupobitie, ktoré zapríčinilo tretinu všetkých živelných škôd. Náklady za škody po krupobití sú pritom suverénne najvyššie, keď z celkových nákladov po živloch tvoria takmer 67 percent.

Rizikám, ktoré sme donedávna poznali len z filmového plátna, čelíme už aj na Slovensku. Dôsledky klimatických zmien sa čoraz častejšie a hmatateľnejšie vyskytujú už aj na našom území. Nie je tomu tak dávno, keď obyvateľov v okolí Podhájskej prekvapil silný vietor na úrovni tornáda. Minulý rok sme na širšom území východného Slovenska zaznamenali zemetrasenie. Nie vždy však musí ísť iba o výčiny prírody. Určite si všetci spomíname na výbuch plynu v Prešove, po ktorom museli zbúrať celý panelák.

Najsilnejšiu ochranu poskytuje kombinácia poistenia nehnuteľnosti a domácnosti

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti sú dva samostatné produkty. Ako už napovedá sámotný názov, poistenie nehnuteľnosti chráni všetko to, s čím neviete pohnúť – teda samotnú stavbu vášho bytu či domu. Poistná ochrana sa týka poškodenia obvodových múrov, stien, stropov, podlahy a strechy.

Na druhej strane, poistenie domácnosti ochraňuje všetko vnútorné vybavenie a zariadenie vášho domova. V rámci tejto poistky je chránený nábytok, elektrospotrebiče, oblečenie, šperky či iné cennosti.

Iba s kombináciou poistenia domácnosti a nehnuteľnosti získate komplexnú ochranu vášho bývania. Teda nielen samotnej stavby, ale aj všetkých vecí, ktoré vytvárajú váš domov.

Súčasťou dobrého poistenie je, že získate finančnú ochranu nielen pre samotný byt či doma, ale aj priľahlé stavby. Napríklad plot, garáž, altánok či pivnicu. Poistná ochrana domácnosti takisto kryje aj všetky veci, ktoré máte v týchto objektoch uskladnené. Je to veľmi užitočné v prípade vlámania, kedy zlodej môže odcudziť váš bicykel či kosačku.

S dobrým poistením získate viac, ako by ste očakávali

Medzi základné riziká, pred ktorými vás poistenie nehnuteľnosti a domácnosti chráni, patria živelné pohromy, požiar, únik vody, zosuv pôdy, pády stromov, vlámanie a iné.

Dnes už však väčšina slovenských poistení ponúka ako súčasť poistenia aj viaceré užitočné doplnky. Tým prvým sú asistenčné služby. Tie môžete využiť vždy vtedy, keď sa ocitnete v nepríjemných situáciách. Napríklad ak sa vymknete z bytu, alebo budete potrebovať havarijné služby plynára, inštalatéra či elektrikára, máte komu zavolať.

Druhým užitočným pomocníkom je poistenie zodpovednosti za škodu z vlastníctva nehnuteľnosti. Pod týmto komplikovaným názvom sa skrýva jednoduché vysvetlenie. Ak neúmyselne vznikne škoda, ktorej príčinou je váš majetok, poisťovňa ju za vás uhradí. Predstavte si, že na susedove auto padne škridla z vášho domu.

Dobrá rada na záver – overte si, či máte svoje bývanie poistené na jeho dnešnú trhovú hodnotu

Viete, čo označuje termín „podpoistenie“? Situáciu, kedy je suma, ktorou chránite svoj majetok, na dnešné pomery a ceny nízko nastavená.

Niektoré domy boli totiž poistené na sumu spred mnohých rokov. Ceny nehnuteľností prudko rástli, hodnotu majetku ovplyvnila aj inflácia. Poistná suma spred niekoľkých rokov nemusí dnes postačovať na rekonštrukciu či kúpu nového majetku.

Aktualizácia poistnej sumy má kľúčový význam obzvlášť pri vysokej inflácii či prudkom raste cien nehnuteľností. A oba tieto fenomény sa na Slovensku dlhodobo udomácnili.

Ak ste už investovali státisíce eur do kúpy nehnuteľnosti, nešetrite na jednej či dvoch stovkách ročne. Takéto šetrenie vás môže vyjsť pekne draho.

V prípade záujmu o spoľahlivé poistenie bývania, alebo revíziu staršej poistnej zmluvy, sú vám vždy k dispozícii finanční odborníci zo spoločnosti Finanzpartner.

Igor Čečko
generálny riaditeľ, Finanzpartner

Zdroj: www.allianz.sk, TASR