Elektrická kolobežka sa stala aj v slovenských mestách a obciach neoddeliteľnou súčasťou života. S pribúdajúcimi kolobežkami na cestách však rastie aj riziko dopravných nehôd a úrazov. Na tento trend zareagovala novela zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP), ktorá implementuje európsku smernicu. Od 1. augusta tak musia byť už aj na Slovensku povinne poistené vybrané typy elektrických kolobežiek.
Elektrická kolobežka pre mnohých ľudí slúži ako alternatívny dopravný prostriedok, pretože nevyžaduje také prevádzkové náklady ako napríklad osobné auto. S jej riadením sa však viaže i značné riziko. Problémom je najmä rýchla jazda po chodníku, ktorý je primárne určený pre chodcov, alebo jazda dvoch ľudí na jednej kolobežke. Preto Európska únia už minulý rok schválila smernicu, podľa ktorej budú musieť mať majitelia elektrokolobežiek uzatvorené PZP.
Úrazy a nehody kolobežkárov rastú každý rok
Elektrické kolobežky dokážu spôsobiť škody nielen svojim používateľom, ale aj tretím stranám. Dopravné nehody, kolízie s chodcami či poškodenie verejného majetku sú riziká, s ktorými sa denne stretávame. Povinné poistenie pokryje náklady na tieto škody a ochráni nielen používateľov kolobežiek, ale aj ostatných ľudí a ich majetok.
Podľa dostupných štatistík jednej slovenskej poisťovne sa za posledných 5 rokov zvýšila nehodovosť spojená s e-kolobežkami až 10-násobne, pričom najviac problematická je jazda bez prilby, rýchla jazda po chodníku alebo dvaja jazdci na jednom stroji.
Úrazov po páde z elektrickej kolobežky pribúda hlavne medzi deťmi. Lekári z urgentných príjmov upozorňujú, že často ide o vážne zranenia. Národný ústav detských chorôb v Bratislave každý mesiac ošetrí viac ako 60 detí, ktoré sa poranili počas jazdy na kolobežke. Takmer tretina z týchto zranení je natoľko závažná, že si vyžaduje hospitalizáciu.
Pre koho bude PZP povinné?
Povinnosť poistiť sa budú mať po novom vlastníci všetkých vozidiel s konštrukčnou rýchlosťou vyššou ako 25 km/h, prípadne ťažších ako 25 kilogramov s konštrukčnou rýchlosťou nad 14 km/h.
Nie všetkých elektrických kolobežiek sa tak povinnosť uzatvoriť PZP bude týkať. Bežní používatelia kolobežiek, aj tých elektrických, sú naďalej podľa Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 považovaní za chodcov, a na tých sa nevzťahuje povinnosť uzatvárať PZP.
Čo všetko bude kolobežkárom PZP kryť a koľko bude stáť?
Vďaka PZP je zabezpečená finančná ochrana pre prípad, že niekto spôsobí dopravnú nehodu. Poistka pokrýva náklady na škody na zdraví, materiálne škody, stratu zisku a právne náklady spojené s vymáhaním týchto nárokov.
Medzi povinnými údajmi pre uzatvorenie poistenia je napríklad rodné číslo poisteného, VIN číslo vozidla, lokalita a výkon v kw. Poistený tiež musí byť držiteľom vodičského oprávnenia.
Predaj tohto poistného produktu na Slovensku už potvrdili poisťovne Uniqa, Allianz a Generali. V priebehu roka pribudne napríklad aj ČSOB poisťovňa.
Podľa predbežných prepočtov, ktoré poisťovne zverejnili pred 1. augustom, by sa priemerná cena PZP pre elektrokolobežky mala pohybovať okolo 30 eur ročne.
V prípade záujmu o tento typ poistnej ochrany sa neváhajte obrátiť na špecialistov zo spoločnosti Finanzpartner.
Prajem vám mnoho šťastných kilometrov.
Igor Čečko
generálny riaditeľ, Finanzpartner