Vieme, ako prísť k slušným peniazom na dôchodok bez toho, aby si dnes z výplaty minul čo len jediné euro navyše

Náš spolupracovník a ekonóm Peter Zajac pripravil krátke video, v ktorom predstavuje hlavné výhody sporenia na dôchodok v II. pilieri. Petrova argumentácia je natoľko silná a ľahko zrozumiteľná, že mu stačia necelé dve minúty a určite presvedčí i teba. Neveríš? Pozri si Petrove video.  

„Neexistuje lacnejšia alternatíva ako prísť k peniazom navyše, než tá, ktorú momentálne popíšem, a ktorá súvisí s dôchodkovým sporením v II. pilieri. Vysvetlenie je úplne jednoduché. Tieto peniaze, ktoré bez ohľadu na to, či si dáš poradiť alebo nie, odchádzajú z tvojej výplaty (a to ešte predtým, než ju dostaneš na účet).

Ide o finančný nástroj, ktorého využívaním získavaš peniaze navyše k svojmu budúcemu dôchodku alebo zabezpečuješ rodinu v prípade tragédie v podobe tvojej smrti pred dosiahnutím dôchodkového veku.

A preto neexistuje argumentácia, ktorá by tvrdila, prečo tento nástroj nevyužiť vo svoj prospech. Vo videu vysvetľujem aj konkrétny príklad a postup výpočtu.

Výhody sporenia v II. dôchodkovom pilieri:

Je zdarma: Jeho zriadenie nestojí žiadne peniaze.

Je dedičný: Pokiaľ by sa majiteľ účtu nedožil dôchodku, všetky našetrené peniaze skončia u osoby, ktorú si majiteľ zvolil.

Je písaný na vlastné meno: Našetrené peniaze sú majetkom majiteľa účtu, ktoré ho čakajú do doby, kým sa majiteľ stane poberateľom starobného dôchodku.

Ak ho človek nemá, okráda sám seba: A nie len seba, ale aj rodinu, a to doslova! Namiesto toho, aby odvody končili na účte sporiteľa, ktorý je písaný na jeho meno, tieto peniaze končia LEN v I. pilieri a teda okamžite sa rozdelia medzi všetkých dôchodcov po celej krajine.

Ak ho človek nemá správne nastavený, opäť okráda sám seba: Správne nastavenie spočíva vo vhodnom výbere fondov, kde sa peniaze zhodnocujú a čakajú pokiaľ sporiteľ nepríde do dôchodku. Zle nastavený účet môže znamenať stratu aj niekoľko desiatok tisíc EUR.

Nestojí nič navyše: Čistý príjem sa nijako nezmení. Zmení sa len pomer odvodov pri dôchodkovom poistení, ktorý aj tak každý mesiac platíš.

Najčastejšie otázky:

POZOR! Pre vstup do II. piliera musíš spĺňať dve podmienky. Prvá je vek, a to od 15 rokov (nie je potreba súhlas zodpovedného zástupcu) do veku 35 rokov. Druhá je, že sa za teba musia odvádzať odvody do dôchodkového poistenia.

Neviem, či mám založený II. pilier.

Zavolaj na infolinku sociálnej poisťovne, tam ti to povedia do dvoch minút. Ich telefónne číslo je 0800 123 123.

Ako mať správne nastavený II. pilier?

Podľa môjho osobného názoru, každý, kto má menej ako 50 rokov, má mať takmer celú časť peňazí investovanú v Indexových fondoch.

Ako by to vychádzalo mne?

Skús ísť podľa môjho príkladu a navštív stránku oranzovaobalka.sk, na ktorej získaš veľa užitočných informácií.

Viem si založiť II. pilier aj na diaľku?

Áno, stačí napísať, zavolať, nie je potreba nikde chodiť, všetko sa dá vyriešiť emailom, prípadne telefónom.“

Peter Zajac
osobný ekonóm